TRESTY NA SLOVENSKU A EVROPSKÝ ZATÝKACÍ ROZKAZ

S evropským zatýkacím rozkazem se v praxi nepotkávám zas tak často, jde o jednotky případů. Pokaždé je to zajímavá zkušenost (tedy profesně, klienti logicky nadšení nebývají).

Tentokrát šlo o vydání k výkonu trestu odnětí svobody na Slovensko. Souzeno z pohledu českého práva se mi podklady jevily jako nedostatečné a bylo tam několik nesrovnalostí, takže jsem požadovala vyžádat doplnění od slovenských soudů.

👣 V těchto věcech jsou krátké lhůty, v řádu dnů, u vazby skoro v řádů hodin, takže rychlá byla jak státní zástupkyně, tak i slovenský soud a obratem požadované dodali.

👉 CO JE NA TOM NEJZAJÍMAVĚJŠÍ? Jakmile je člověk slovenským soudem pravomocně odsouzen k trestu převyšujícímu 2 roky, tak mu vůbec není dána možnost nastoupit výkon trestu dobrovolně. Takže se neposílá výzva k nástupu do výkonu trestu (která poskytuje šanci si např. obstarat potřebné osobní záležitosti). ROVNOU JE VYDÁN PŘÍKAZ K DODÁNÍ DO VĚZNICE. A s ním jednoduše jednoho dne přijde policie pro dotyčného a do věznice ho odveze. Samozřejmě mu ten příkaz doručí až v okamžiku, kdy pro něj policie přijde…

Monika Bakešová

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.