Byla bych ráda, kdyby mí klienti exekuce řešit nemuseli. Ani jako dlužníci, což vypadá na první pohled hůř, ani jako věřitelé, což může v praxi dopadnout hůř (než je obecně vnímáno). Ovšem stává se a je dobré vědět, co je a není možné. Nejčastější otázka bývá: „A když ke mně domů přijde exekutor, co všechno mi může vzít?“
Jednoduchá odpověď by mohla znít: „Může vše, co máte doma, až na pár výjimek…“ Aneb jak praví klasik, je dobré počítat s nejlepším, ale připravit se na nejhorší.
Na první pohled je to jasné, exekucí lze postihnout jen věci dlužníka (teď zjednodušuji a neřeším podíly v obchodních korporacích, cenné papíry….jen tu situaci, že zvoní zvonek, otevřete a tem exekutor).
Takže pokud máte děti, zdálo by se jasné, že věci, které jsou dětí, nelze exekucí postihnout. Dlužíte Vy, ne Vaše děti. Zjevně to tolik jasné nebylo, protože nyní zákon výslovně říká , že exekucí nelze postihnout (mimo jiné) DĚTSKÉ HRAČKY (tedy až od 1.9.2015, do té doby…)
Snad radši nebudu zmiňovat veškeré myšlenky, které mě při čtení této novinky v zákoně napadly…. Připusťme tedy, že i dospělý může vlastnit dětské hračky (pozor o těch dospěláckých zákon nic neříká, takže ty exekutor zabavit může). Pokud tomu tak je, tak dobrá zpráva zní, že ani dětské hračky vlastněné dospělým exekutor je zabavit nemůže.
A jsme u další z mých neodbytných myšlenek. Co všechno může být dětská hračka? Sama mám děti v solidním věkovém rozptylu, takže u nejmladší frčí třeba kočárek pro panenky, u starších tablet. A teď, co s tím. JE TABLET DĚTSKÁ HRAČKA? No, i kdyby nááááhodou nebyla, tak skoro jistě by to mohla být školní potřeba. Nebo i kdyby ani to ne, tak když tam má syn staženou vzdělávací literaturu, vmáčkli bychom tablet pod studijní literaturu? Zákon neříká, že studijní literatura musí být v papírové podobě…..
Odpověď u tabletu dítěte ve vztahu k exekuci na majetek rodiče zní NE. Ne, nemůže být předmětem exekuce. A je úplně jedno, jestli tam má nejnovější vzdělávací programy a nebo prostě jen sjíždí nějakou hru…. Je to jeho tablet, ne rodičův a exekuci tak nepodléhá. Ovšem kdyby byl „váš“ exekutor jiného názoru a nestačil mu odkaz na tento článek, připojím sem zmiňovaný výčet zákonných výjimek. Pokud jste navíc aktuálně manžel či manželka, tak pozor na společné jmění manželů, ve vztahu k exekuci má prima speciality. O nich až v příštím článku….
Takže, jaké věci vyjímá zákon zejména z exekuce (pro fajnšmekry – je to § 322 odst. 2 zákona č. 99/1963 Sb. ve znění účinném od 1.9.2015):
Z výkonu rozhodnutí jsou vyloučeny zejména tyto věci ve vlastnictví povinného nebo ve společném jmění povinného a jeho manžela:
a) běžné oděvní součásti, včetně prádla a obuvi,
b) obvyklé vybavení domácnosti, zejména lůžko, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, přikrývka a ložní prádlo, pokud hodnota takové věci zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti,
c) studijní a náboženská literatura, školní potřeby a dětské hračky,
d) snubní prsten, písemnosti osobní povahy, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se povinného nebo členů jeho rodiny a nosiče dat těchto záznamů, pokud nelze takové záznamy přenést na jiný nosič dat, a jiné předměty podobné povahy,
e) zdravotnické potřeby a jiné věci, které povinný nebo člen jeho domácnosti potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě,
f) hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu
g) zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako jeho společník.
Napadnou-li vás po přečtení tohoto článku nebo zákonného seznamu výjimek nějaké otázky, napište mi, nebo kontaktujte moji advokátní kancelář