mně kdysi řekla jedna z prvních klientek, když mě požádala o zastoupení ve sporu o výživném, který se v tu dobu táhl tuším už šestým rokem.
A nakonec jsme opravdu po vyčerpání všech tuzemských právních prostředků stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva podaly a byly úspěšné. Soud konstatoval, že ČR v řízení porušila práva klientky, i jejích dětí a přiznal i finanční odškodnění.
Aktuálně v žádné kauze Štrasburk neřešíme, zato ve 3 případech zvažujeme, zda je možné podat dovolání. Narozdíl od odvolání je totiž mimořádným opravným prostředkem a není úplně jednoduché splnit podmínky pro jeho úspěšné podání.
Když to trošku zjednoduším, tak dovoláním se můžete bránit jen proti špatnému právnímu posouzení, tedy například, že měl soud použít jiný paragraf nebo jiný zákon. Není možné argumentovat tak, že soud si z provedených důkazů udělal špatný závěr skutkový. A tím jsou možnosti pro dovolání poměrně dost omezené, protože zpravidla se nám resp. klientům nelíbí to posouzení skutkové.
Pokud se ocitnete v situaci, kdy budete zvažovat, jestli jít do soudního sporu nebo ne anebo spoléhat na to, že kdyžtak v rámci dovolání napraví Nejvyšší soud nedostatky rozhodnutí soudu okresního a krajského, vemte v úvahu i to, že v některých případech není dovolání možné vůbec.
Dovolání nelze podat například právě v případě zmíněném v úvodu, tedy v řízení o výživném anebo v případech, kdy předmětem sporu je peněžitá částka do 50.000 Kč (i když existuje pár výjimek, např. spotřebitelské spory).